Oczy latem pod szczególną ochroną
Kopiuj tekst

Oczy latem pod szczególną ochroną

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy – wyrażają nasze emocje i myśli, odzwierciedlają też stan naszego zdrowia. Aby nam służyły przez długie lata, niezbędna jest świadomość, jakie są idealne warunki dla naszych oczu. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o ich higienę i komfort, zwłaszcza latem.

W słoneczne dni, aby chronić oczy przed nadmiernym światłem i promieniowaniem UV, bezwzględnie należy stosować okulary z maksymalnym filtrem. Najważniejszym kryterium przy ich doborze powinien być stopień przepuszczalności światła. Założenie ciemnych okularów bez filtra naraża nasze oczy na poważne komplikacje w starszym wieku. – Ciemne szkła powodują rozszerzenie źrenic, przez które wpadają promienie świetlne, w efekcie czego mogą uszkadzać naszą siatkówkę, a szczególnie plamkę żółtą. Nigdy też nie należy wpatrywać się przez dłuższy czas w zapaloną żarówkę ani bezpośrednio patrzeć w słońce – przestrzega dr. med. Elżbieta Makomaska-Szaroszyk, okulistka z Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego. – Szkła brązowe najlepiej zatrzymują światło niebieskie, natomiast do prowadzenia samochodu idealnie sprawdzą się szkła szare i zielone, bo nie zmieniają koloru widocznych dla nas przedmiotów, dzięki czemu zwiększają komfort widzenia podczas jazdy. Natomiast szkła żółte i pomarańczowe poprawiają kontrast widzenia w ciemny, pochmurny dzień. Okulary najlepiej kupić w sklepie optycznym, aby mieć pewność, że naprawdę posiadają filtry chroniące nasze oczy – dodaje ekspertka.
W słoneczne dni dobrze ochronią oczy okulary z powłoką antyrefleksyjną i  filtrem polaryzacyjnym. Soczewki fotochromowe, które w pomieszczeniu  rozjaśniają się, a na słońcu odpowiednio zaciemniają, chronią oczy przed  nadmiernym światłem. Polaryzacja neutralizuje też odbijanie światła od  lustra wody i dlatego doskonale się sprawdza na jasnej plaży w upalny  dzień. Zwiększa też kontrast i bardziej zaznacza kolory. Natomiast  powłoka antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od oczu. Należy  również systematycznie wykonywać profilaktycznie badania oczu, a  jakiekolwiek wady wzroku powinny być odpowiednio korygowane m.in. przez  odpowiedni dobór soczewek i okularów.

Sport to zdrowie, ale…

150713-OU02D1-563.jpg
Istotne jest także używanie ochronnych okularów podczas uprawiania sportów – powinny zakrywać całą powierzchnię oczu. Wtedy zabezpieczają rogówkę i oko nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale też podmuchem wiatru, pyłkami, owadami, muszkami. Do pływania należy zakładać soczewki jednorazowe, jeśli korzystamy z basenu przez cały rok. Higiena ma tutaj ogromne znaczenie. – Czasem po wyjściu z basenu możemy mieć zaczerwienione oczy. Niestety substancje, które dezynfekują wodę, mogą je podrażnić. Wtedy należy dokładnie przemyć oko, w tym worek spojówkowy, najlepiej solą fizjologiczną, żeby usunąć czynnik drażniący, który może pozostać w załamku górnym albo dolnym oka – radzi dr Makomaska-Szaroszyk.

Demakijaż absolutną podstawą

Zdarza się, że oczy pieką, są zaczerwienione i przekrwione – mogą to być m.in. oznaki zmęczenia bądź też źle dobranych szkieł. Należy zadbać o prawidłową pielęgnację oczu. Codzienny demakijaż to jej bardzo ważny etap początkowy. Istotne znaczenie ma usuwanie kosmetyków kolorowych z powiek i rzęs. Podrażnienia i zmarszczki to zwykle skutki złej techniki demakijażu. Dobrą radą jest też sprawdzenie terminu przydatności stosowanych kosmetyków do oczu. Nie powinno się przetrzymywać zbyt długo preparatów już otwartych. Produkty przeterminowane należy niezwłocznie wyrzucić, ponieważ mogą stanowić siedlisko bakterii niebezpiecznych dla oczu. Oczy są narządem bardzo wrażliwym, dlatego np. podróż samolotem może spowodować dolegliwości takie jak pieczenie czy podrażnienie. Należy wtedy zabrać ze sobą np. sól fizjologiczną do nawilżenia i przemycia spojówki. Ten podstawowy zabieg higieniczny bez wątpienia przyniesie oczom ulgę podczas podróży.

Odpoczynek dla oczu

Równie ważny jest sen, pozwala oczom odetchnąć. Optymalna ilość snu to około 7-8 godzin. Regeneruje nasz wzrok i przynosi ulgę zmęczonym oczom, gdy śpimy w całkowicie zaciemnionym pokoju. W sypialni powinny być ciemne kotary bądź żaluzje lub rolety. W innym przypadku rozwiązaniem może być opaska na oczy. – Chociaż oko jest przykryte powieką, nawet minimalna jasność powoduje, że wzrok czuwa. Światło może przenikać przez powiekę i pobudzać receptory na dnie oka, czyli na siatkówce, przez co nasze oczy nie odpoczywają w należyty sposób – tłumaczy ekspertka.
Według okulistów prawidłowa higiena oczu wymaga m.in. nawilżania spojówki i rogówki, a także świeżego powietrza. Zaleca się systematyczne wietrzenie pomieszczeń, korzystanie z nawilżaczy powietrza i częste spacery itp. Klimatyzacja, emitowanie ciepła przez komputery czy żarówki, a także noszenie zbyt długo nieodpowiednich soczewek kontaktowych może być przyczyną przykrych dolegliwości narządu wzroku, np. łzawienia, zaczerwienienia czy światłowstrętu.
Jak dbać o oczy?

Jak dbać o oczy?

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.